  • MCP4018T-103E/LT
MCP4018T-103E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4018T-103E/LT
HK JDW NO:
536-MCP4018T-103E/LT
Datasheet:
MCP4018T-103E/LT
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4018 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 2231
Purchasing and Inquiry
MCP4018T-103E/LT Overview
The file is contained in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 packages.The storage of this pentometer begins at Volatile.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.The number of positions is 128.It is designed 6 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 5V.A 6 pin can be seen in the digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Pentometer is a member of MCP4018 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 6 pins.There is a voltage delivery capability of 2/5V.1 elements are included in digital analogic.
MCP4018T-103E/LT Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4018T-103E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4018T-103E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Stereo
  • Sensor auto referencing circuits
  • Power calibration
  • Programmable voltage regulator
  • Used as programmable gain amplifier
  • Industrial control circuits
  • Contrast control of monitors
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4018T-103E/LT
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4018
  • Pin Count
  • Number of Elements
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm