  • MCP4018T-104E/LT
MCP4018T-104E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4018T-104E/LT
HK JDW NO:
536-MCP4018T-104E/LT
Datasheet:
MCP4018T-104E/LT
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4018 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 4264
Purchasing and Inquiry
MCP4018T-104E/LT Overview
6-TSSOP, SC-88, SOT-363 packages contain it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).There are 128 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Positions 128 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 6.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 6 pin can be seen in the digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.The MCP4018 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.6 pins are available on this potentiameter.There is a possibility of delivering voltage at 2/5V.
MCP4018T-104E/LT Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4018T-104E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4018T-104E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Programmable voltage regulator
  • Joysticks
  • Power supply
  • Used as variable resistor
  • Adjust VCOM settings
  • Motor control
  • Automated caliberation
  • Sensor auto referencing circuits
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4018T-104E/LT
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4018
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm