  • MCP40D17T-502E/LT
MCP40D17T-502E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP40D17T-502E/LT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP40D17T-502E/LT
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
MCP40D17T-502E/LT
Description:
6 Terminations2.7V 6 Pin MCP40D17 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP40D17T-502E/LT Overview
This file is contained in a package of 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.Volatile starts the process of storing this pentometer.In the Digi-Reel? package, it is accessible for securing the digital analogic.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 128 positions.A termination of 6 is intended.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.6 pins can be seen in The digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.The flow can be limited by 5kOhm.MCP40D17 is a family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 6 pins on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.There are 1 elements in digital analogic.
MCP40D17T-502E/LT Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP40D17T-502E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP40D17T-502E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Speakers
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control circuits
  • Communication device
  • Refrigerator
  • Motor control
  • Brightness of monitors
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
MCP40D17T-502E/LT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP40D17
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm