  • MCP41100-I/SN
MCP41100-I/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP41100-I/SN
HK JDW NO:
536-MCP41100-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP41100-I/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP41100 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP41100-I/SN Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 8 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.This object belongs to the MCP41100 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.High accuracy can be achieved with 10MHz frequency.There is a quiescent current consumption at 10nA.1 elements are present in digital analogic.
MCP41100-I/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Quiescent Current at 10nA
MCP41100-I/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP41100-I/SN Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable current control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Analogue circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • DAC
  • Used as voltage divider
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor trimming instrumentation
  • Medical equipment
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
MCP41100-I/SN
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    MCP41100
  • Pin Count
    8
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Nominal Supply Current
    340μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    10nA
  • Bandwidth
    0.145 kHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    175
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.55mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.99mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±30%
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C