  • MCP4131T-104E/MF
MCP4131T-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4131T-104E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4131T-104E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4131T-104E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4131 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4131T-104E/MF Overview
8-VDFN Exposed Pad packages contain it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.Positions 128 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.A 8 pin can be seen in the digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.A member of the family MCP4131 pentometer belongs to.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4131T-104E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4131T-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4131T-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Optic fiber network
  • Used as variable resistor
  • Power meter
  • Voltage resistance conversion
  • Analogue circuit
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Calibration instrumentation
  • Contrast control of monitors
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4131T-104E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4131
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm