  • MCP4131T-503E/MS
MCP4131T-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4131T-503E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4131T-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4131T-503E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4131 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4131T-503E/MS Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are set at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 50kOhm.This object belongs to the MCP4131 family.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 8 pins on this potentiameter.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4131T-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4131T-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4131T-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Calibration instrumentation
  • Adjustable gain amplifiers
  • Voltage control
  • Power calibration
  • Power meter
  • Audio Volume control
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
MCP4131T-503E/MS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm