  • MCP4141-503E/MF
MCP4141-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4141-503E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4141-503E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4141-503E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4141 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4141-503E/MF Overview
It is contained in 8-VDFN Exposed Pad pacakge.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.A 128 position is contained in pentometer.A termination of 8 is intended.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 5V.8 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.In the MCP4141 family, pentometer belongs.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4141-503E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4141-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4141-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Low power system
  • Power supply
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Modern office equipment
  • Automatic detection of equipment
  • Speakers
  • Joysticks
  • Voltage control
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
MCP4141-503E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4141
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm