  • MCP4142-503E/P
MCP4142-503E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4142-503E/P
HK JDW NO:
536-MCP4142-503E/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4142-503E/P
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4142 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4142-503E/P Overview
There is a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package containing it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.129 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Its total resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows pins 8.In order to mount, it is recommended to follow the Through Hole axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.MCP4142 family member.Mounted to Through Hole is digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4142-503E/P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4142-503E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4142-503E/P Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable I to V converter
  • Programmable voltage regulator
  • Automatic detection of equipment
  • Replaces mechanical potentiometers
  • DAC
  • Optic fiber network
  • Household appliances
  • Programmable power supplies
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4142-503E/P
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    MCP4142
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm