  • MCP4151-104E/MF
MCP4151-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151-104E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4151-104E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4151-104E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4151-104E/MF Overview
The file is contained in 8-VDFN Exposed Pad packages.The pentometer is stored from Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.257 taps protect this pentometer against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.It is designed 8 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.A 8 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.The flow can be limited by 100kOhm.MCP4151 is a family member.The mount is Surface Mount.This potentiameter gets 8 pins on it.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4151-104E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Cell phone
  • Adjustable current control
  • Programmable power supplies
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable computer
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151-104E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm