  • MCP4151T-104E/SN
MCP4151T-104E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151T-104E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4151T-104E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4151T-104E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4151T-104E/SN Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.It is designed 8 terminations.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.In the digi devices, 8 pins can be seen.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.A flow rate limit of 100kOhm is possible.MCP4151 family member.Mounted by Surface Mount.There are 8 pins on this potentiameter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4151T-104E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151T-104E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151T-104E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Optic fiber network
  • Power meter
  • Motor control
  • Medical equipment
  • Programmable power supplies
  • Refrigerator
  • Gas detection circuit
  • Bias adjustment circuits
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151T-104E/SN
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm