  • MCP4152-503E/MF
MCP4152-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4152-503E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4152-503E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4152-503E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4152 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4152-503E/MF Overview
A package containing it contains 8-VDFN Exposed Pad.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.256 positions make up the pentometer.It is designed 8 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices has 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Family MCP4152 includes pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 8 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.
MCP4152-503E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4152-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4152-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Gas detection circuit
  • Noise-free volume controller
  • Brightness of monitors
  • Automatic detection of equipment
  • Contrast control of monitors
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Calibration instrumentation
  • LEDs
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
MCP4152-503E/MF
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4152
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm