  • MCP4161-103E/MF
MCP4161-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4161-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4161-103E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4161-103E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4161 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4161-103E/MF Overview
It is contained in 8-VDFN Exposed Pad pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.This termination is designed for 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.This object belongs to the MCP4161 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4161-103E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4161-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4161-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Medical equipment
  • Used as variable resistor
  • Automated caliberation
  • Industrial control circuits
  • Programmable low pass filter
  • Noise-free volume controller
  • Programmable I to V converter
  • Power supply
  • Household appliances
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4161-103E/MF
    Select All
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Form
    NO LEAD
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4161
  • Pin Count
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C