  • MCP4231-503E/ML
MCP4231-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231-503E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4231-503E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4231-503E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231-503E/ML Overview
Package 16-VQFN Exposed Pad contains it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.Positions are 128.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.The digi devices shows the 16 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.MCP4231 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 16 pins on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.
MCP4231-503E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Low power system
  • Used as programmable gain amplifier
  • Medical equipment
  • Testing equipment
  • Voltage control
  • Matching Linear Impedance
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231-503E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4231
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm