  • MCP4231T-103E/ST
MCP4231T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4231T-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4231T-103E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Quantity:
In Stock : 7518
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-103E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.The pentometer consists of 128 positions.A termination of 14 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices displays 14 pins.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.MCP4231 family member.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4231T-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Gas detection circuit
  • Bias adjustment circuits
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as variable resistor
  • PC
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable power supplies
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-103E/ST
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%