  • MCP4231T-502E/ML
MCP4231T-502E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-502E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4231T-502E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4231T-502E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-502E/ML Overview
A package containing 16-VQFN Exposed Pad files contains it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are set at 16.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.A 16 pin can be seen in the digi devices.The way to mount is Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 5kOhm is possible.A member of the family MCP4231 pentometer belongs to.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 16 pins.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.
MCP4231T-502E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-502E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-502E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Voltage resistance conversion
  • Household appliances
  • Automatic detection of equipment
  • Automated caliberation
  • LEDs
  • DAC
  • Joysticks
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-502E/ML
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm