  • MCP4232T-503E/UN
MCP4232T-503E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4232T-503E/UN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4232T-503E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4232T-503E/UN
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4232 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4232T-503E/UN Overview
There are 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.The storage of this pentometer begins at Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 129 taps to protect the overcurrent of this pentometer.There are 128 positions in pentometer.10 terminations are designed in digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices has 10 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.MCP4232 family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4232T-503E/UN Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4232T-503E/UN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4232T-503E/UN Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Testing equipment
  • Automatic gain control
  • Speakers
  • Low power system
  • Motor control
  • DAC
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable I to V converter
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
MCP4232T-503E/UN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4232
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm