  • MCP4241T-502E/ML
MCP4241T-502E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241T-502E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4241T-502E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4241T-502E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241T-502E/ML Overview
This file is contained in a package of 16-VQFN Exposed Pad.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 128.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 5000Ohm.Performance is delivered by 5V power.A 16 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 5kOhm.A member of the family MCP4241 pentometer belongs to.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.16 pins are available on this potentiameter.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4241T-502E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241T-502E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241T-502E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Contrast control of monitors
  • Brightness of monitors
  • Programmable computer
  • Cell phone
  • Industrial control circuits
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as variable resistor
  • Wheatstone bridges
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241T-502E/ML
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4241
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm