  • MCP4251-503E/P
MCP4251-503E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251-503E/P
HK JDW NO:
536-MCP4251-503E/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4251-503E/P
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251-503E/P Overview
14-DIP (0.300, 7.62mm) packages contain it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.The pentometer consists of 256 positions.The terminations are set at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices show 14 pins.Mounting in Through Hole is recommended.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.The MCP4251 family includes pentometer.The Through Hole mounts digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4251-503E/P Features
Available in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251-503E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251-503E/P Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Industrial control circuits
  • Adjustable current control
  • Motor control
  • Stereo
  • Brightness of monitors
  • Replaces mechanical potentiometers
  • PC
  • Automatic gain control
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251-503E/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm