  • MCP4251T-103E/SL
MCP4251T-103E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-103E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4251T-103E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4251T-103E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-103E/SL Overview
This file is contained in a package of 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This pentometer begins to be stored by Volatile.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 14.The way to mount is Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.A member of the family MCP4251 pentometer belongs to.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 14 pins.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4251T-103E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-103E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-103E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Noise-free volume controller
  • Motor control
  • Programmable I to V converter
  • Used as variable resistor
  • Audio level control
  • Automatic gain control
  • Wheatstone bridges
  • Joysticks
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-103E/SL
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm