  • MCP4251T-104E/ST
MCP4251T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4251T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4251T-104E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-104E/ST Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are set at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices show 14 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Flow can be restricted using 100kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4251.Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4251T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Stereo
  • Audio level control
  • Refrigerator
  • Power meter
  • Joysticks
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm