  • MCP4251T-502E/ST
MCP4251T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4251T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4251T-502E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-502E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.14 pins can be seen in The digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 5kOhm can be applied.MCP4251 is a family member.The mount is Surface Mount.14 pins are available on this potentiameter.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4251T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Testing equipment
  • Contrast control of monitors
  • Modern office equipment
  • Programmable I to V converter
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as variable resistor
  • Healthcare Products
  • Automatic gain control
  • Bias adjustment circuits
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm