  • MCP4361T-103E/ML
MCP4361T-103E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4361T-103E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4361T-103E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4361T-103E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4361 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI257 Positions
Quantity:
In Stock : 4978
Purchasing and Inquiry
MCP4361T-103E/ML Overview
The package contains 20-VFQFN Exposed Pad files.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).257 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions are 257.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.20 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.MCP4361 family member.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 20 pins.At 3/5V, it delivers voltage.
MCP4361T-103E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4361T-103E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4361T-103E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Modern office equipment
  • PC
  • Motor control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable computer
  • Power meter
  • Automatic gain control
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4361T-103E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4361
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm