  • MCP4361T-104E/ST
MCP4361T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4361T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4361T-104E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4361T-104E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4361 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4361T-104E/ST Overview
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.257 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions 257 make up this pentometer.This termination is designed for 20.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.In the digi devices, there are 20 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.MCP4361 family member.Mounted by Surface Mount.20 pins are present on this potentiameter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.
MCP4361T-104E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4361T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4361T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • DC/DC conversion circuit
  • Optic fiber network
  • Automatic gain control
  • Automatic detection of equipment
  • Power meter
  • Power calibration
  • Modern office equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4361T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4361
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm