  • MCP4431-502E/ST
MCP4431-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4431-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4431-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4431-502E/ST
Description:
20 Terminations20 Pin MCP4431 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4431-502E/ST Overview
There is a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.Pentometer consists of 128 positions.There are 20 terminations on this digital potentiometer.On the digi devices, you can see the 20 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.5kOhm can limit the flow.A member of the family MCP4431 pentometer belongs to.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 20 pins on this potentiameter.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.At 3/5V, it delivers voltage.
MCP4431-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4431-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4431-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Testing equipment
  • Programmable I to V converter
  • Used as variable resistor
  • Programmable voltage regulator
  • Stereo
  • Gas detection circuit
  • Programmable low pass filter
  • Matching Linear Impedance
  • Power calibration
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4431-502E/ST
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4431
  • Pin Count
    20
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm