  • MCP4441T-103E/ML
MCP4441T-103E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4441T-103E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4441T-103E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4441T-103E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4441 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 1635
Purchasing and Inquiry
MCP4441T-103E/ML Overview
There is a 20-VFQFN Exposed Pad package containing it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices has 20 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.The MCP4441 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 20 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.3/5V is the voltage it can deliver.
MCP4441T-103E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4441T-103E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4441T-103E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Used as voltage divider
  • Industrial control circuits
  • DAC
  • Testing equipment
  • Programmable power supplies
  • Contrast control of monitors
  • Wheatstone bridges
  • Voltage control
  • Medical equipment
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4441T-103E/ML
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4441
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1mm