  • MCP4441T-103E/ST
MCP4441T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4441T-103E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4441T-103E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4441T-103E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4441 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4441T-103E/ST Overview
Package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.128 positions make up the pentometer.There are 20 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices show 20 pins.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.The flow can be limited by 10kOhm.MCP4441 is a family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 20 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.At 3/5V, it can deliver voltage.
MCP4441T-103E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4441T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4441T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Replaces mechanical potentiometers
  • LEDs
  • Used as variable resistor
  • Gas detection circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Modern office equipment
  • Adjustable current control
  • Cell phone
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4441T-103E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4441
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm