  • MCP4442-104E/ST
MCP4442-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4442-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4442-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4442-104E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4442 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4442-104E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.There are 129 positions in pentometer.It is designed 14 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.In the digi devices, 14 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.In the MCP4442 family, pentometer belongs.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.14 pins are available on this potentiameter.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4442-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4442-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4442-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Adjusting the LCD Display
  • Household appliances
  • Sensor auto referencing circuits
  • Speakers
  • Used as programmable gain amplifier
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Communication device
  • Power meter
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
MCP4442-104E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4442
  • Configuration
    Rheostat
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm