  • MCP4451-104E/ML
MCP4451-104E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4451-104E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4451-104E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4451-104E/ML
Description:
20 Terminations20 Pin MCP4451 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4451-104E/ML Overview
This file is contained in a package of 20-VFQFN Exposed Pad.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.The digi devices displays 20 pins.Mount in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4451.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 20 pins on this potentiameter.This digital variable resistor displays Mute, Selectable Address.3/5V is the voltage it can deliver.
MCP4451-104E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4451-104E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4451-104E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Optic fiber network
  • Modern office equipment
  • Wheatstone bridges
  • Industrial control circuits
  • Motor control
  • DAC
  • Joysticks
  • Programmable power supplies
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4451-104E/ML
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm