  • MCP4451T-104E/ML
MCP4451T-104E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4451T-104E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4451T-104E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4451T-104E/ML
Description:
20 TerminationsMCP4451 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4451T-104E/ML Overview
There is a 20-VFQFN Exposed Pad package containing it.As of Volatile, this pentometer has been stored.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.Positions are 256.20 terminations are designed in digital potentiometer.You should mount in the way of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.100kOhm can limit the flow.A member of the family MCP4451 pentometer belongs to.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 20 pins.Mute, Selectable Address can be found using this digital variable resistor.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.
MCP4451T-104E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4451T-104E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4451T-104E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Used as variable resistor
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Power calibration
  • Speakers
  • Bias adjustment circuits
  • Brightness of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4451T-104E/ML
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm