  • MCP4452T-103E/ST
MCP4452T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4452T-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4452T-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4452T-103E/ST
Description:
14 TerminationsMCP4452 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4452T-103E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.As of Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 257 taps to protect against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.The terminations are set at 14.The mounting direction should be Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.The MCP4452 family contains pentometer.The mount is Surface Mount.potentiameter with 14 pins.It is possible to find Mute, Selectable Address using this digital variable resistor.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.At 3/5V, it can deliver voltage.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4452T-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4452T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4452T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Testing equipment
  • Automated caliberation
  • Programmable power supplies
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Calibration instrumentation
  • Audio Volume control
  • Automatic detection of equipment
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4452T-103E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm