  • MCP4461T-503E/ML
MCP4461T-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461T-503E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4461T-503E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4461T-503E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4461T-503E/ML Overview
20-VFQFN Exposed Pad packages contain it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.A termination of 20 is intended.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.The digi devices show 20 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.The MCP4461 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.Digital potentiometer has 20 pins.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.A voltage of 3/5V can be delivered by it.
MCP4461T-503E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4461T-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461T-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as programmable gain amplifier
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
  • Modern office equipment
  • Communication device
  • Used as voltage divider
  • Gas detection circuit
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461T-503E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V