  • MCP4531-502E/MS
MCP4531-502E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4531-502E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4531-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4531-502E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4531 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4531-502E/MS Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.Positions 128 make up this pentometer.The terminations are set at 8.The digi devices shows the 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.5kOhm can limit the flow.In the MCP4531 family, pentometer belongs.The mount is Surface Mount.Digital potentiometer has 8 pins.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4531-502E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4531-502E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4531-502E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • LEDs
  • Audio level control
  • Power calibration
  • PC
  • Used as variable resistor
  • Industrial control circuits
  • Automatic gain control
  • Joysticks
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
MCP4531-502E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4531
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm