  • MCP4532T-103E/MS
MCP4532T-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4532T-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4532T-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4532T-103E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4532 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4532T-103E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 128 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.On the digi devices, you can see the 8 pins.The way to mount is Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.MCP4532 is a family member.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4532T-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4532T-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4532T-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Medical equipment
  • Voltage resistance conversion
  • Gas detection circuit
  • Joysticks
  • Brightness of monitors
  • DC/DC conversion circuit
  • PC
  • Analogue circuit
  • Voltage control
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
MCP4532T-103E/MS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4532
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
    75
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm