  • MCP4542T-503E/MF
MCP4542T-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4542T-503E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4542T-503E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4542T-503E/MF
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4542 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4542T-503E/MF Overview
This file is contained in a package of 8-VDFN Exposed Pad.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.It is designed 8 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.On the digi devices, you can see the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.The MCP4542 family includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4542T-503E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4542T-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4542T-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Noise-free volume controller
  • Programmable low pass filter
  • Cell phone
  • Industrial control
  • Automated caliberation
  • Voltage control
  • Adjustable current control
  • Contrast control of monitors
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
MCP4542T-503E/MF
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4542
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C