  • MCP4551T-103E/MS
MCP4551T-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4551T-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4551T-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4551T-103E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4551 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Quantity:
In Stock : 2273
Purchasing and Inquiry
MCP4551T-103E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.There are 256 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.The digi devices show 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.You can limit the flow by using 10kOhm.In the MCP4551 family, pentometer belongs.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 8 pins.Using this digital variable resistor, you will find Mute, Selectable Address.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4551T-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4551T-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4551T-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Low power system
  • Power supply
  • Automatic gain control
  • Optic fiber network
  • Power calibration
  • Bias adjustment circuits
  • Stereo
  • Audio level control
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4551T-103E/MS
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4551
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V