  • MCP4552T-104E/MS
MCP4552T-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4552T-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4552T-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4552T-104E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4552 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4552T-104E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.There are 257 taps to protect the overcurrent of this pentometer.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are 8.The digi devices show 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.The MCP4552 family includes pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Mute, Selectable Address.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4552T-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4552T-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4552T-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Sensor trimming instrumentation
  • Motor control
  • Industrial control circuits
  • Adjust VCOM settings
  • Analogue circuit
  • Matching Linear Impedance
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Stereo
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MCP4552T-104E/MS
    Select All
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4552
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V