  • MCP4552T-503E/MF
MCP4552T-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4552T-503E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4552T-503E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4552T-503E/MF
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4552 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4552T-503E/MF Overview
A package containing it contains 8-VDFN Exposed Pad.By Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.The pentometer consists of 256 positions.8 terminations are designed in digital potentiometer.The digi devices show 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Pentometer is a member of MCP4552 family.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 8 pins on this potentiameter.Mute, Selectable Address can be found using this digital variable resistor.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4552T-503E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4552T-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4552T-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Healthcare Products
  • Joysticks
  • Power meter
  • Household appliances
  • PC
  • Automatic detection of equipment
  • Power supply
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4552T-503E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4552
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V