  • MCP4561-104E/MS
MCP4561-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4561-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4561-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4561-104E/MS
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4561 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4561-104E/MS Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.257 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices shows pins 8.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.The MCP4561 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.8 pins are available on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Mute, Selectable Address can be found.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4561-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4561-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4561-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
  • Automatic detection of equipment
  • Gas detection circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Low power system
  • Stereo
  • Industrial control circuits
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MCP4561-104E/MS
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4561
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm