  • MCP4561T-103E/MS
MCP4561T-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4561T-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4561T-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4561T-103E/MS
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4561 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4561T-103E/MS Overview
The file is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 257 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A 256 position is contained in pentometer.The terminations are set at 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices shows pins 8.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.The MCP4561 family includes pentometer.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.Digital potentiometer has 8 pins.This digital variable resistor can be used to find Mute, Selectable Address.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4561T-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4561T-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4561T-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Brightness of monitors
  • Automatic gain control
  • Programmable computer
  • Joysticks
  • Analogue circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Power supply
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4561T-103E/MS
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4561
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm