  • MCP4562T-104E/MS
MCP4562T-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4562T-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4562T-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4562T-104E/MS
Description:
8 Terminations 2.7V 8 Pin MCP4562 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
MCP4562T-104E/MS
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4562
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm