  • MCP4631T-103E/ML
MCP4631T-103E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4631T-103E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4631T-103E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4631T-103E/ML
Description:
16 Terminations16 Pin MCP4631 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 1836
Purchasing and Inquiry
MCP4631T-103E/ML Overview
The file is contained in 16-VQFN Exposed Pad packages.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.129 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions 128 make up this pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.In the digi devices, there are 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 10kOhm.This object belongs to the MCP4631 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor contains Selectable Address.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4631T-103E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4631T-103E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4631T-103E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Used as voltage divider
  • PC
  • Healthcare Products
  • Medical equipment
  • Automatic gain control
  • Optic fiber network
  • Programmable voltage regulator
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable computer
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4631T-103E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4631
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V