  • MCP4631T-503E/ML
MCP4631T-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4631T-503E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4631T-503E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4631T-503E/ML
Description:
16 Terminations16 Pin MCP4631 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4631T-503E/ML Overview
16-VQFN Exposed Pad packages contain it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.128 positions make up the pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.The digi devices shows pins 16.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Pentometer is a member of MCP4631 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.16 pins are present on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.The supply current needs to be operated in the range of 2.5μA.The type of supply can be classified by Single.
MCP4631T-503E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4631T-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4631T-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Automated caliberation
  • Voltage resistance conversion
  • Wheatstone bridges
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable power supplies
  • Stereo
  • Sensor trimming instrumentation
  • LEDs
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4631T-503E/ML
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4631
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    Volatile
  • Supply Type
    Single
  • Height
    880μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm