  • MCP4641T-103E/ML
MCP4641T-103E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4641T-103E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4641T-103E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4641T-103E/ML
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin MCP4641 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4641T-103E/ML Overview
A package containing 16-VQFN Exposed Pad files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.128 positions make up the pentometer.There are 16 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.The digi devices show 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.MCP4641 is a family member.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.potentiameter with 16 pins.This digital variable resistor contains Selectable Address.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4641T-103E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4641T-103E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4641T-103E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Joysticks
  • DAC
  • Stereo
  • Calibration instrumentation
  • Programmable low pass filter
  • Adjustable current control
  • Motor control
  • Speakers
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4641T-103E/ML
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4641
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%