  • MCP4641T-502E/ST
MCP4641T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4641T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4641T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4641T-502E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4641 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4641T-502E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions 128 make up this pentometer.The terminations are set at 14.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices has 14 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.5kOhm can limit the flow.Pentometer belongs to the family MCP4641.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 14 pins.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4641T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4641T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4641T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Modern office equipment
  • Household appliances
  • Refrigerator
  • Audio Volume control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Low power system
  • DC/DC conversion circuit
  • Healthcare Products
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4641T-502E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4641
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm