  • MCP4652-503E/UN
MCP4652-503E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4652-503E/UN
HK JDW NO:
536-MCP4652-503E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4652-503E/UN
Description:
10 Terminations10 Pin MCP4652 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4652-503E/UN Overview
It is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.The terminations are set at 10.In the digi devices, 10 pins can be seen.The way to mount is Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Pentometer is a member of MCP4652 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has a total of 10 pins.It is possible to find Mute, Selectable Address using this digital variable resistor.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4652-503E/UN Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4652-503E/UN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4652-503E/UN Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as voltage divider
  • Power supply
  • Used as variable resistor
  • Optic fiber network
  • Audio Volume control
  • Brightness of monitors
  • Industrial control
  • Testing equipment
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
MCP4652-503E/UN
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4652
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm