  • MCP4661-104E/ST
MCP4661-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4661-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4661-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4661-104E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4661 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4661-104E/ST Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 257 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.There are 14 terminations on this digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.A 14 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 100kOhm.In the MCP4661 family, pentometer belongs.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Digital potentiometer has 14 pins.Mute, Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MCP4661-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4661-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4661-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Sensor auto referencing circuits
  • Audio level control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power supply
  • Modern office equipment
  • Voltage control
  • Analogue circuit
  • Household appliances
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4661-104E/ST
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4661
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm