  • MCP4661T-502E/ST
MCP4661T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4661T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4661T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4661T-502E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4661 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4661T-502E/ST Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.The pentometer consists of 256 positions.14 terminations are designed in digital potentiometer.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.In the digi devices, 14 pins can be seen.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.The flow can be limited by 5kOhm.MCP4661 is a family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.14 pins are present on this potentiameter.It is possible to find Mute, Selectable Address using this digital variable resistor.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4661T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4661T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4661T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Voltage resistance conversion
  • Testing equipment
  • Communication device
  • Programmable voltage regulator
  • Joysticks
  • Brightness of monitors
  • Medical equipment
  • Programmable I to V converter
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4661T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4661
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm