  • MCP6564-E/STVAO
MCP6564-E/STVAO
advertisement
Manufacturer No:
MCP6564-E/STVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP6564-E/STVAO
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount Tube 56 ns μs Linear Comparators
Purchasing and Inquiry
MCP6564-E/STVAO Overview
In order to facilitate transportation, it is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) .Output type CMOS, Push-Pull, TTL is used for this comparator.The chip is packaged with Tube .As you can see, the comparator has14 terminals.The electrical component here belongs to the Comparator family.A comparator is capable of completing a variety of demanding tasks when supplied with 1.8V voltage.Electronic comparator is possible to classify the chip as General Purpose .The total number of elements is 4 .Electronic comparator is recommended to mount the device using type Surface Mount .Electronic comparator is recommended that you set the operating temperature to -40°C~125°C in order to prevent malfunctions.The part can be supplied with a minimum current of 0.52mA .Comparator electronics is a comparator part from the Automotive, AEC-Q100 series.
MCP6564-E/STVAO Features
CMOS, Push-Pull, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 4 elements
Operates under -40°C~125°C
MCP6564-E/STVAO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6564-E/STVAO linear comparators applications.
  • Portable Battery Monitoring
  • Laptop Computers
  • Building automation
  • Set Top Boxes
  • Limit Comparators
  • Hand-Held Electronics
  • Simple Analog-to-Digital Converters (ADCs)
  • Power management
  • Battery-Powered Electronics
  • RC Timers
Step5Bar-code shipping tag
MCP6564-E/STVAO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Type
    General Purpose
  • Subcategory
    Comparator
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Output Type
    CMOS, Push-Pull, TTL
  • Number of Elements
    4
  • Supply Current-Max
    0.52mA
  • Response Time
    56 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.8V~5.5V
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.005μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.5V
  • Current - Quiescent (Max)
    130μA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    10mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    5mV
  • CMRR, PSRR (Typ)
    66dB CMRR, 70dB PSRR
  • Current - Output (Typ)
    50mA
  • Propagation Delay (Max)
    80ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm