  • MCP6V14-E/ST
MCP6V14-E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP6V14-E/ST
HK JDW NO:
536-MCP6V14-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP6V14-E/ST
Description:
4 Channels 5pA 119 dB Instrumentational OP Amps 1.6V~5.5V MCP6V14 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP6V14-E/ST Overview
In the package, you will find a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-case to contain the op amp ic. Zero-Drift-type instrumentation amplifiers are used in this application. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tube case. The number of terminations is approaching the 14 mark. It should be noted that this op amp is a type of Operational Amplifier device. 14 pins are available on the instrumentation amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 8μV. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~125°C. There are a total of 4 channels available on the op amps. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. As a result, it is recommended that a power supply of 6.5μA be used with this electronic part.
MCP6V14-E/ST Features
Output Type: Rail-to-Rail
MCP6V14-E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6V14-E/ST Instrumentational OP Amps applications.
  • High-frequency data acquisition systems
  • Multiplication circuits
  • Radiation thermometry transducers
  • Mobile phone
  • Semiconductor detectors
  • Vehicle electronics
  • Comparator
  • Inverse/same-phase proportional circuit
  • Micro signal measurement
  • Oscilloscopes
Step5Bar-code shipping tag
MCP6V14-E/ST
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP6V14
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Channels
    4
  • Nominal Supply Current
    6.5μA
  • Current - Supply
    6.5μA
  • Slew Rate
    0.03V/μs
  • Amplifier Type
    Zero-Drift
  • Common Mode Rejection Ratio
    119 dB
  • Current - Input Bias
    5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.6V~5.5V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    8μV
  • Bandwidth
    80 kHz
  • Unity Gain BW-Nom
    80 kHz
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    118dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.5V
  • Current - Output / Channel
    17mA
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm