  • MCP6V31T-E/OT
MCP6V31T-E/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP6V31T-E/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP6V31T-E/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP6V31T-E/OT
Description:
1 Channels 21mA per Channel 5pA 120 dB Instrumentational OP Amps 1.8V~5.5V MCP6V31 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 6547
Purchasing and Inquiry
MCP6V31T-E/OT Overview
The linear amplifier is packaged in a SC-74A, SOT-753 case which makes it easy for the consumer to handle. The instrumentation amplifier in this picture is of the Zero-Drift-type. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. It should be noted that this op amp is a type of Operational Amplifier device. The op amp ic has an array of 5 pins on it. There is an input offset voltage of 8μV for this buffer op amp. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. The buffer amplifier functions well at -40°C~125°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 23μA , this buffer op amp will be able to operate. 135dB should be the voltage gain. Buffer op amp is equipped with 1 channels on the device. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals.
MCP6V31T-E/OT Features
135dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
MCP6V31T-E/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6V31T-E/OT Instrumentational OP Amps applications.
  • Active probe
  • Medical imaging
  • Exponential operation circuits
  • Computer workstations
  • Navigation
  • Multimedia playback equipment
  • Integrator circuits
  • Information processing
  • single/dual op amp sum and difference circuits
  • Car stereo
Step5Bar-code shipping tag
MCP6V31T-E/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP6V31
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    23μA
  • Nominal Supply Current
    23μA
  • Output Current
    21mA
  • Slew Rate
    0.13V/μs
  • Amplifier Type
    Zero-Drift
  • Common Mode Rejection Ratio
    120 dB
  • Current - Input Bias
    5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.8V~5.5V
  • Output Current per Channel
    21mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    8μV
  • Bandwidth
    300 kHz
  • Unity Gain BW-Nom
    300 kHz
  • Voltage Gain
    135dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    120dB
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm